An elegant Two-Tone Watch Chain crafted from 18ct Yellow Gold and Platinum measuring 16 inches in length.
The chain features a 33mm T-Bar which attaches at the base of the chain using a jumbo bolt ring fitting. The chain can also work without so you have two items in one on this one!
This necklace looks elegant and has a wonderful contrast between the two metals. It is strong, yet subtle and weighs 8.9 grams.
Perfect for creating a layered effect but also absolutely divine on its own!
This piece is part of our exceptionally well priced Online Only range and is not available for viewings. Don't worry though, if it isn't for you, simply return it to us for a full refund.
| Metal | Yellow Gold |
|---|---|
| Weight | 8.9 g |
| Carat | 18ct |
| Length | 16 in (40.6 cm) |
| Link type | Curb |
|---|---|
| T-bar | Yes |
| T-bar length | 33 mm |
| Hallmarked | No |
| Can be extended | No |