This chain features traditional curb links measuring 6mm in width, these links are all individually stamped. It also features an unusual T-Bar that swivels, it measures 42mm in length and it can be removed using the swivel, meaning you can create two looks for the price of one!
The T-Bar is stamped with a JES Makers Mark, who we unfortunately can't find any further information on. The swivel fitting is at the base of the necklace and is stamped with an M & M Makers Mark.
The chain measures just over 16 inches in length and weighs 41.9 grams.
| Metal | Rose Gold |
|---|---|
| Weight | 41.9 g |
| Carat | 9ct |
| Length | 16 in (40.6 cm) |
| Link type | Curb |
|---|---|
| T-bar | Yes |
| T-bar length | 42 mm |
| Hallmarked | Yes |
| Can be extended | No |
| Extra features | Swivels |
| Manufacturer | JES and M&M |