The chain features Traditional Curb links that measure 5.5mm in width that are all individually stamped. It is fitted with a T-Bar in the centre that measures 33mm in length and stamped by W.J.
The chain was manufactured by William Henry Johnson of Clifford Street in Birmingham, registered in 1902.
It is fitted with Double Swivel fittings so you can be rest assured this chain is secure and has all of the hardware that you would want from an antique albert chain. It weighs 38.5 grams and measures 17.5 inches in length.
It can be worn as it is, layered up with other necklaces and can even have other pendants and accessories attached.A real beauty!
| Metal | Yellow Gold |
|---|---|
| Weight | 38.5 g |
| Carat | 9ct |
| Length | 17.5 in (44.5 cm) |
| Width type | Uniform |
|---|---|
| Link type | Curb |
| T-bar | Yes |
| T-bar length | 33 mm |
| Hallmarked | Yes |
| Can be extended | No |
| Extra features | Double swivels |